POPIS PROJEKTU

DIGITALIZACE POHYBU

ANEB

„BANKA POHYBU“

ANEB

NÁRODNÍ PROGRAM

PRO OZDRAVĚNÍ POPULACE ČESKÉ REPUBLIKY

ANEB

DESÍTKY MILIARD ROČNĚ PRO STÁTNÍ ROZPOČET

STRUČNÝ VÝPIS Z PROJEKTU

Situace, ve které se Česká republika ocitla díky koronavirové pandemii vyžaduje, aby stát kvalitativně změnil svůj přístup k masovým pohybovým aktivitám, aby je začal vnímat jako významný prostředek pro ozdravení populace, jako prostředek pro získávání imunity, prevence a konečně, jako významný zdroj úspor pro státní rozpočet.

Je rovněž nejvyšší čas přenést odpovědnost za své zdraví, za životní styl na každého jednotlivce. Bonifikovat ty, kteří o své zdraví, především formou pohybu, dbají od těch, kteří se péči o své zdraví nevěnují!

Je to dlouhodobý proces a úlohou státu je, aby pro něj vytvořil potřebné podmínky. Na jeho realizaci, zejména formou organizační a motivační, se musí podílet v první řadě školy, instituce státní správy, kraje, města a obce, zdravotní pojišťovny, zaměstnavatelé, zájmové organizace atd.

Zhodnocení masového pohybu může sehrát velice významnou roli jak v prevenci zdraví, tak v eliminaci ekonomických následků pandemie.

Rozhýbat obyvatele Československa, bez hrozby pandemie, bez internetu a současných technických prostředků, dokázala za první republiky Česká obec sokolská a po zákazu činnosti Sokola na tuto tradici navázal i minulý režim. S velkým úspěchem byla realizována i akce „Sto jarních kilometrů“, či „Pochod Praha – Prčice“.

Dnešní stát má nejen důvod, ale především potřebu i prostředky na tyto tradice masové sportovní činnosti navázat.

PREAMBULE

Aktivní životní styl, především pak pohyb, je nejdostupnějším prostředkem k ovlivnění zdravotního stavu a zkvalitnění života populace.

Je prostředkem pro politiku státu, umožňující snížit dopady současného životního stylu a získat pro státní rozpočet miliardové úspory v nákladech na zdravotnictví a sociální služby.

Pohyb je prevencí pro celou řadu chorob, na jejichž léčení stát vynakládá každoročně desítky miliard (Studie provedené WHO, FTVS UK a IKEM prokázaly, že pokud by pravidelně realizovalo pohybové aktivity 23% populace České republiky, navýšení o 5 % ze současných osmnácti procent by jen na kardiovaskulárních chorobách přineslo roční úsporu ve zdravotnictví ve výši šedesáti miliard korun). Jde hlavně o osoby, které neprovozují prakticky žádné pohybové aktivity, tedy nikoliv o aktivní.

Pohyb pomáhá výrazně řešit také náklady spojené se seniorskou populací. Vedle posilování zdraví této populace výrazně ovlivňuje její nezávislost a sebeobslužnost, což významně snižuje náklady na sociální služby. Ale především přináší této populaci mnohem hodnotnější život. To je veličina srovnatelná se zvyšováním důchodů.

Současnost je navíc charakterizována poklesem tělesného zatížení a vzestupem zatížení psychického. To ve svém důsledku vede ke zhoršení kvality života, zhoršení zdravotního stavu, snížení „práceschopnosti“, zvýšení rizika výskytu patologických jednání. Snížení dopadu tohoto stavu na současnou společnost je s využitím běžných prostředků (kurativy) značně nákladné a často i neúčinné.

Současná pohybová aktivita populace je nedostatečná. Zásadním režimovým opatřením vedoucím k nápravě je změna životního stylu, změna „sedavého“ a pohodlného na aktivní. Nejvýznamnější roli zde hraje právě pohybová aktivita.

Její implementace do aktuálního životního stylu musí respektovat aktuální zdravotní stav jedince, jeho finanční i časové možnosti. Musí být realizovatelná v místě i čase vhodném pro jedince, jednoduchá, bezpečná a realizovatelná individuálně i ve skupině. Pro aplikaci je třeba jedinci nabídnout různé formy pohybových aktivit, které si může zvolit dle svých zkušeností a preferencí a současně možnost „evidence“ realizovaného zatížení, možnost konfrontace s jedinci podobného nebo nižšího věku a odpovídající zdatnosti. Rovněž je vhodné, aby aktivní jedinec měl možnost online hodnocení své aktuální zdatnosti. 

Nejefektivnější jsou aktivity lokomočního charakteru. Aktivity, které vyhovují těmto požadavkům, jsou chůze, běh, jízda na kole, běh nebo chůze na lyžích, plavání. Jejich monitorování a interpretace je možná v současnosti s využitím chytrých elektronických zařízení.

Pohybové aktivity – aktivní životní styl je celoživotní problém. Proto je třeba nabízet vhodné pohybové aktivity celému populačnímu spektru počínaje předškolními dětmi a seniory konče.

Nikdy v minulosti nebyly k dispozici takové podmínky a možnosti pro to, aby tento nástroj, přirovnatelný k snadno dostupné surovině, mohl být státem za nízké náklady „těžen“ a zhodnocen. Leží doslova na chodníku – jen se ohnout, uchopit a zvednout. Je tomu tak především díky rozšíření internetu a dostupnosti technických prostředků, které to umožňují. Jsou k dispozici zcela nové a výjimečné podmínky pro to, aby se všem dostupný pohyb mohl stát masovou záležitostí. Pohybové aktivity se stávají relativně snadno kvantifikovatelnou hodnotou a mohou přímo podporovat a chránit zdraví člověka.

Ve spolupráci s akademickou obcí a renomovanými pracovišti je připraven sofistikovaný projekt vycházející z mnohaletých zkušeností v tomto oboru, který na tuto situace reaguje tak, aby byla efektivně využita a ne promarněna.

 Projekt bude realizován postupně a ve spolupráci se státní správou.

Česká republika má šanci stát se průkopnickou zemí, která přikročila k takovémuto komplexnímu a perspektivnímu řešení. Tyto aktivity ji mohou zásadním způsobem zviditelnit a může poskytnout know how jak v rámci EU, tak i mimo toto prostředí.

Pro realizaci projektu je připraven kvalifikovaný tým mající zkušenosti s aplikací a monitorováním pohybových aktivit. Primárními partnery v odborné oblasti jsou Univerzita Karlova, ČVUT Fakulta biomedicínského inženýrství.

 Finanční náklady primárně preventivních opatření jsou významně nižší než náklady sekundárně preventivní. Projekt respektuje podmínky stanovené pro ochranu osobních údajů, podmínky GDPR.

CO JE

BANKA POHYBU

 –

NÁRODNÍ PROGRAM PRO OZDRAVENÍ POPULACE ČESKÉ REPUBLIKY

„NÁRODNÍ PROGRAM PRO OZDRAVENÍ POPULACE ČESKÉ REPUBLIKY“ pohlíží na pohyb jako na dostupnou a doposud systematicky nevyužívanou „SUROVINU“ upevňující zdraví, potažmo imunitu, přinášející velké úspory, kterou lze efektivně „těžit“, a dnes také zaznamenávat její množství, skladovat ji v podobě relevantních údajů o pohybových aktivitách a tělesných funkcích, proto také „Banka pohybu“.  Údaje pak využívat pro motivaci, prevenci atd.

„BANKA POHYBU“, aneb „NÁRODNÍ PROGRAM PRO OZDRAVENÍ POPULACE ČESKÉ REPUBLIKY“, významným způsobem napomáhá řešit situaci aktuálního stavu populace danou možnostmi ekonomiky a demografickým vývojem. Aktuální stav společnosti je charakterizován neustálým nárůstem ekonomicky neaktivních jedinců, nárůstem populace seniorů a nedostatkem finančních prostředků nezbytných pro zabezpečení jejich důstojného života. Projekt „BANKA POHYBU“ může významným ekonomickým přínosem v řádu desítek miliard ročně, napomoci tyto prostředky získávat. Napomáhá řešit i další problémy, jež může tento vývoj přinést, narušení mezigeneračních vztahů či chudobu, nevyjímaje.

Základním problémem není co dělat, tedy obsah a návrh realizovatelné pohybové intervence, ale jak dosáhnout toho, aby se podstatným způsobem změnil životní styl současné populace, pasivní přístup jedince k sobě samému na aktivní zájem o vlastní „stav“.

Řešení nabízí právě projekt „BANKA POHYBU“, aneb „NÁRODNÍ PROGRAM PRO OZDRAVENÍ POPULACE ČESKÉ REPUBLIKY“.

Současnost jen velmi omezeně přenáší odpovědnost za aktuální zdravotní stav na jedince. Možnost plánování, evidování a vyhodnocování konkrétní pohybové intervence, je prvním krokem přenosu zodpovědnosti za aktuální stav právě na intervenovaného jedince.

Cílem projektu tedy je, aby lidé vnímali zdraví jako svou devizu, za kterou jsou sami sobě zodpovědní, jako nejvyšší hodnotu života a pohyb pak jako nejjednodušší prostředek k jejímu získávání.

Aby se „BANKA POHYBU“ stala stálým kontem každého člověka od předškolního věku po věk seniorský.

HLAVNÍ ATRIBUTY CHARAKTERIZUJÍCÍ PROJEKT

PRIMÁT ČESKÉ REPUBLIKY

Ve světě existuje celá řada národních i mezinárodních programů, které se snaží řešit pohybovou nedostatečnost populace, ale jejich slabinou je vesměs nutnost kontaktu při vyhodnocování i plánování s realizátorem intervence. Současné dostupné technologie umožňují online systém realizace takovýchto intervencí.

Česká republika má dlouholetou tradici s implementací pohybu do života společnosti, která ale se změnou politického systému ztrácí nebo už ztratila na aktuálnosti. Prvním úspěšným pokusem o masovou pohybovou aktivitu podporovanou státem byly Všesokolské slety, později přetvořené na Spartakiády.

Dnes jsou díky technice a vědeckým poznatkům vytvořeny podmínky pro to, aby mohl být realizován projekt na podporu pohybové aktivity vysoce účinný, masový a nenákladný. Rozhodně by ale neměl nahradit pohybové aktivity, které stát v současné době podporuje. Naopak. I tyto by měly být stále rozšiřovány a zefektivňovány. Objem pohybu získaných v těchto aktivitách by měl být zaznamenáván v „BANCE POHYBU“.

ZKUŠENOST, APLIKACE POZNATKŮ VĚDY A VÝZKUMU

Projekt vychází z dlouhodobých zkušeností z výzkumů a vědeckých poznatků z významu pohybu a jeho vlivu na zdraví člověka. To nejen umožňuje dát projektu vysokou efektivitu, ale také přesně definovat a vyjádřit přínos konkrétního objemu pohybových aktivit, např. ve finančním ohodnocení efektu. Umožňuje postavit projekt také tak, aby sloužil pro kvalitní vědecký výzkum a tím poznatky o vlivu pohybu na zdraví člověka neustále zdokonaloval.

VYUŽITÍ MODERNÍCH TECHNICKÝCH PROSTŘEDKŮ

Projekt využívá současné technické prostředky, které v nedávné minulosti nebyly k dispozici. Prostředky, které umožňují přesné záznamy pohybových aktivit, snímání a záznam řady tělesných funkcí, identifikaci jedince, prostředky umožňující tyto údaje zaznamenávat, chránit a dle zadání zpracovávat, vyhodnocovat a publikovat, medializovat a sdílet. Vedle internetu, sociálních sítí, software, budou hlavními technickými prostředky chytré telefony, hodinky, náramky, tablety, výpočetní technika atd.

Tyto prostředky se budou neustále rozvíjet a zdokonalovat, což umožní i rozvoj a zdokonalování projektu.

VYUŽITÍ REGISTRŮ

Projekt umožňuje využívat registry. Primární význam má Registr obyvatel, která má v gesci Správa základních registrů. Využití tohoto registru umožní nejen přesnou evidenci uživatelů, ale i automatickou aktualizaci dat, například změnu bydliště a samozřejmě i komunikaci s dalšími registry, například zdravotních pojišťoven, lékařů apod. Využití registrů je na základě současné legislativy podmíněno participací státu.

JEDNODUCHOST, DOSTUPNOST, MASOVOST

Díky využití známých vědeckých poznatků, osobních zkušeností, nejjednodušších a všem dostupných forem pohybových aktivit, jako jsou chůze, běh a jednoduchá cvičení (budou postupně rozšiřovány), dostupných technických prostředků, je projekt dostupný a tím i realizovatelný pro značnou část populace od předškolního věku po seniory. Ve specifickém provedení umožňuje i účast tělesně postiženým.

PŘITAŽLIVOST, PERSPEKTIVNOST

Online realizace pohybové intervence umožňuje srovnávání jedinců i skupin a tím i soutěživost, což může podpořit motivaci k zapojení dalších účastníků, medializaci a popularizaci, jeho nepřetržitý vývoj a zdokonalování. Přitažlivý je pro lidi také tím, že v nedaleké budoucnosti budou mít ve své „BANCE POHYBU“ měřitelný objem svých pohybových aktivit, které mohou být v budoucnu zohledňovány státem, zdravotními pojišťovnami, zaměstnavateli, lékaři atd.

Nejedná se tedy o nárazovou akci, ale o projekt trvalého charakteru.

MOTIVACE

Projekt umožňuje účastníky vhodně motivovat. Významnou roli zde vedle státu mohou sehrát správní celky, zdravotní pojišťovny, školy, zaměstnavatelé, všichni, kdož mají za zdraví populace zájem a mohou účastníky motivovat formou bonusů. Například tím, že kdo za rok dosáhne určeného objemu pohybových aktivit, získá slevu na zdravotním pojištění u města slevu na MHD, na návštěvu památky, divadla, nejlepší třída, či škola získá zájezd, nejlepší pracovník odměnu atd.

NÍZKÉ NÁKLADY A VYSOKÁ EFEKTIVITA

Projekt je schopen s ročními náklady řádově v milionech generovat pro státní rozpočet roční finanční přínos řádově v desítkách miliard. A přinášet další efekty přispívající ke zkvalitnění života lidí.

Validní přínos projektu, jak finanční, tak ostatní, bude stanoven na základě dosavadních vědeckých výzkumů v rámci realizace základní části projektu.

Bude záviset na těchto základních faktorech: Počet účastníků, věk, zdravotní stav, objem pohybové aktivity za rok a rozložení tohoto objemu v čase, věk zapojení, kdy se účastník do projektu zapojil, počet let zapojení účastníka. Zohledněny budou dále poznatky z vlivu pohybové aktivity na jednotlivé oblasti medicíny, zejména kardiologie, obezitologie, neurologie a diabetologie a na jejich spojení s náklady na léčení. U seniorů budou zohledněny úspory související s prodloužením jejich sebeobslužnosti mající vliv na výdaje v sociální oblasti apod.

Jak již bylo řečeno, podle již provedeného výzkumu FTVS UK, WHO a IKEM by „pouhé“ nemalé navýšení pohybové aktivity populace České republiky přineslo „jen“ na kardiovaskulárních chorobách roční úspory v desítkách miliard korun ročně!!!

OCHRANA DAT

Systém respektuje legislativu platnou pro ochranu osobních údajů a dalších dat, požadavky dané GDPR.

EGOVERNMENT A DIGITALIZACE

Z pojetí projektu je zřejmé, že koresponduje s cíli státu v oblasti eGovernmentu a digitalizace.

UDRŽITELNOST PROJEKTU

V krátké budoucnosti bude vzhledem k masovosti projektu možné kalkulovat i příjmy z reklamy a tím se snížením nákladů na provoz projektu.

POSKYTOVÁNÍ DAT

Základní výstupní data budou veřejná a budou velice prospěšná i pro stát. Budou například zahrnovat údaje o počtech účastníků podle pohlaví a věkových skupin, podle správního uspořádání, objemu pohybu, finančním efektu apod.

UNIVERZÁLNOST A MOŽNOST VYUŽITÍ PRO EU

Projekt lze s využitím informací z Eurostatu aplikovat na celou Evropskou unii. Efektem by v tomto případě bylo nejen znásobení finančního přínosu projektu, násobeno počtem obyvatel EU, ale i pozitivní zviditelnění České republiky. A to racionálním projektem přispívajícím k integraci EU! Racionálním projektem, jakých je zapotřebí právě nyní, v době, kdy EU zaznamenává ve své integraci značnou krizi.

SPECIFICKÝ VÝZNAM PROJEKTU PRO ŽÁKY, STUDENTY A POSLUCHAČE ŠKOL

Vedle navýšení pohybové aktivity, o kterou MŠMT usiluje, je to i:

Každá, byť malá aktivita, která odvádí pozornost dětí od sociálně patologického jednání – nikotinu, alkoholu, drog a kriminality, má velký význam. Je třeba respektovat skutečnost, že vztah k pohybu se formuje již v dětském věku a ten pak přetrvává do dospělosti.

Pohybové aktivy lze spojit i s poznáváním, a to i s poznáváním korespondujícím s osnovami, například výlety za poznáním. Jak v místě školy, tak kdekoliv jinde na území České republiky. Preferované aktivity v přírodě lze pak doplňovat i poznávacími aktivitami.

Hodnocení soutěží dává možnost zapojit se každému. Systém hodnocení bude pracovat v režimu online. Srovnávání nebo „soutěž“ bude mít periodu měsíc případně týden. Systém umožní identifikovat „rekordmany“ v absolvovaném objemu pohybových aktivit v realizovaném členění, což pro řadu účastníků má významný motivační efekt.

Zejména mladším dětem aplikace ukazuje, že mobilní telefon má širší využití, že neslouží pouze ke hrám a k pouštění filmů.

Aplikace se dá neustále rozšiřovat a zdokonalovat, bude aktuálně upgradována na základě průběžných výsledků. Dětem se tak mohou postupně zaznamenávat další pohybové aktivity.

SPECIFICKÝ VÝZNAM PROJEKTU PRO SENIORY

Pro populaci seniorů, kvalitu jejího života, má pohyb zvláště velký význam, zvláště pro jejich samostatnost a sebeobslužnost. Rovněž tak je doložen pozitivní efekt pohybových aktivit na demenci, konkrétně pak na Alzheimerovu nemoc.

Problémem pro masové využití projektu v této populaci je její konzervatismus, nedostatečné znalosti, mnohdy malá osobní zkušenost s pohybovými aktivitami a často obavy z jejich realizace. Pro možnost online komunikace, je také limitující skutečnost, že podle údajů Českého statistického úřadu využívá chytré telefony cca dvacet procent seniorské populace.

Základním předpokladem úspěchu projektů tohoto typy, je participace a spolupráce různých věkových skupin – ať už v rámci rodiny nebo společnosti. Velký význam proto má zapojení dětí i dospělých, kteří mohou své babičky a dědy, ale i rodiče, k této aktivitě přivést.

MEZIGENERAČNÍ SPOLUPRÁCE, PODPORA RODINY A SOCIÁLNÍCH VAZEB

Projekt vytváří podmínky pro mezigenerační spolupráci, vytváření a upevňování sociálních vazeb. Přispěje k pozitivní komunikaci ve společnosti, k jejímu sbližování.

SPOJENÍ PROJEKTU S TURISTIKOU

Turistika je nejrozšířenější aktivitou realizovanou za účelem relaxace, poznávání a také pohybu. Proto je velice důležité ji jako zdroj pohybu podporovat. Velký vliv na rozšířenost turistiky mají v České republice její přírodní krásy, historické a kulturní bohatství, mnoho technických a jiných zajímavostí a památek, jakož i nespočet nejrůznějších akcí. A samozřejmě informovanost, dopravní dostupnost, jedinečné turistické stezky a kvalitní související služby.

Turistika je jako dělaná na to, aby zpestřila soutěživou formou projekt „Národní program pro ozdravení populace České republiky“, aby se díky ní stal zajímavější a masovější. Proto je připravené řešení, které třídí turistické cíle do skupin a kategorií, umožňuje na základě pravidel a organizačních řádů jejich bonifikaci za jejich navštívení, jakož i za zdolané kilometry na turistických stezkách.

Vedle pohybu projekt podporuje i cestovní ruch a umožňuje získávat i kvalitní statistické údaje významné pro ČSÚ, správní celky, subjekty podnikající v cestovním ruchu, či turistické destinace.

Specifickou část tvoří outdoorová turistika.

VYUŽITÍ PROJEKTU PRO VĚDU A VÝZKUM

Projekt bude využit k rozšíření poznatkové databáze pro vědu a výzkum.

ODBORNÝ GARANT PROJEKTU

Profesor Ing. Václav Bunc CSc.

AUTOŘI PROJEKTU

MUDr. Daniel Dvořák

Ing. Milan Dvořák